Akce: Modem ZTE za 699,-Kč. Lze objednat do 31.3.2024. Více info ZDE.

Co je to DNS a DNS server!

DNS Protokol Explained: Jak funguje Domain Name System? | Zjistěte více

DNS - Domain Name System - Internet Protocol
Co je to DNS Domain Name System - Internet Protocol


DNS protokol je základní stavební kámen, na kterém je postavena celá struktura internetové komunikace. Tento protokol je tak významný, že by se dalo říct, že bez DNS by internet nebyl tím, čím je dnes. DNS je jakýsi „telefonní seznam“ internetu. Když vám někdo řekne, že navštívíte www.google.cz, tak vaše zařízení musí vědět, na kterou IP adresu se má dostat. A právě to je role DNS – překládat názvy domén na IP adresy.

Představte si, že jste v cizím městě a hledáte ulici „Pražská“. Nevíte, kde je, tak se zeptáte místního, který vám ukáže cestu. DNS protokol funguje na stejném principu. Když zadáte do prohlížeče název webové stránky, váš počítač se zeptá DNS serveru, který mu „ukáže cestu“ k dané stránce, tedy ji přeloží na IP adresu.

Fungování DNS protokolu může být také přirovnáno k výletu do knihovny. Když hledáte konkrétní knihu, neprocházíte celou knihovnu, ale jdete k přehledu, kde jsou knihy seřazeny podle určitých kritérií (jméno autora, název knihy, žánr atd.). Tento přehled je jako DNS server – usnadňuje vám cestu k informacím, které hledáte.

DNS protokol je tedy kritickou součástí internetové komunikace. Bez něj by bylo velmi obtížné najít cestu k webovým stránkám nebo službám, které používáme. DNS funguje automaticky v pozadí každého našeho zařízení – ať už je to počítač, mobilní telefon nebo tablet. Když se tedy příště připojíte na internet a zadáte do prohlížeče název webové stránky, mějte na paměti, že za rychlým a snadným přístupem k dané stránce stojí práce DNS protokolu. Bez něj by internet nebyl tak pohodlný a efektivní, jakým je dnes.Každé zařízení, které komunikuje prostřednictvím internetového protokolu, resp. je připojeno do Internetu má tzv. IP adresu.
IP adresy si lze pamatovat jen velice těžce. Proto vzniknul systém DNS (Domain Name System), který jménům, resp. tzv. doménám, která jsou snadno zapamatovatelná pro lidi, přiřazuje jednotlivé IP adresy. Pokud tedy napíšeme do prohlížeče jméno nějaké stránky (např. www.eri-internet.cz), musí počítač nejprve zjistit, na jaké IP adrese nalezne server.

Každé koncové zařízení (PC, mobile, tablet, Set-top box atd.. ) si může nastavit několik DNS serverů. Z pravidla se nastavují dva DNS servery. DNSP - primární DNS server a DNSS - sekundární DNS server.
Nastavení DNS serverů u ERI Internetu

DNS Server společnosti Google

https://developers.google.com/speed/public-dns/docs/using#addresses


DNS Server IPv4

Primární DNS: 8.8.8.8
Sekundární DNS: 8.8.4.4


Servery DNS IPv6

Primární DNS: 2001:4860:4860::8888
Sekundární DNS: 2001:4860:4860::8844


Jaký je účinek změny DNS na 8.8.8.8?

8.8.8.8 je rekurzivní DNS provozovaný společností Google. Pokud tuto konfiguraci nakonfigurujete, budou vaše dotazy DNS směřovat na server DNS Google, nikoli na server DNS poskytovaný poskytovatelem služeb Internetu.


Je bezpečné používat 8.8.8.8 DNS?

Služba DNS je šifrována, aby ji poskytovatel služeb Internetu nemohl sledovat. Pokud tedy používáte servery Google DNS, existuje také šance, že je Google sleduje. Google se však více zaměřuje na soukromí uživatelů, takže je lepší používat servery DNS Google než používat servery DNS poskytovatele internetových služeb.
5
5G

B
Bonding

D
DNS

T
Terminátor

M
Moje IP adresa

N
NTP

P
PING
P2P
Pevná veřejná IPv4 adresa

R
Rychlost Internetu

V
VPN a jak funguje

W
Wearables
Wi-Fi router
Widget
WiFi 6
Windows Phone
WLAN
Wordpress


Pevný Internet

Internet

Internetová televize

LiveTV

Mobilní a datové Tarify

Mobilní Tarify

Bezdrátový 5G Internet

Bezdrátový Internet

Reference dostupnosti podle krajů a obcí!

Reference

Kontakt obchodní oddělení

Kontakt


Hledáte další informace?

DNS Protokol Explained: Jak funguje Domain Name System? | Zjistěte více | Eri Internet | Zpět na úvodní stránku