Eri - Váš Internet s IQ!

Co je to DNS

DNS - Domain Name System - Internet Protocol

Co je to DNS Domain Name System - Internet Protocol


Každé zařízení, které komunikuje prostřednictvím internetového protokolu, resp. je připojeno do Internetu má tzv. IP adresu.
IP adresy si lze pamatovat jen velice těžce. Proto vzniknul systém DNS (Domain Name System), který jménům, resp. tzv. doménám, která jsou snadno zapamatovatelná pro lidi, přiřazuje jednotlivé IP adresy. Pokud tedy napíšeme do prohlížeče jméno nějaké stránky (např. www.eri-internet.cz), musí počítač nejprve zjistit, na jaké IP adrese nalezne server.

Každé koncové zařízení (PC, mobile, tablet, Set-top box atd.. ) si může nastavit několik DNS serverů. Z pravidla se nastavují dva DNS servery. DNSP - primární DNS server a DNSS - sekundární DNS server.
Nastavení DNS serverů u ERI Internetu

Servery DNS Google

https://developers.google.com/speed/public-dns/docs/using#addresses


Servery DNS IPv4

Primární DNS: 8.8.8.8
Sekundární DNS: 8.8.4.4


Servery DNS IPv6

Primární DNS: 2001:4860:4860::8888
Sekundární DNS: 2001:4860:4860::8844


Jaký je účinek změny DNS na 8.8.8.8?

8.8.8.8 je rekurzivní DNS provozovaný společností Google. Pokud tuto konfiguraci nakonfigurujete, budou vaše dotazy DNS směřovat na server DNS Google, nikoli na server DNS poskytovaný poskytovatelem služeb Internetu.


Je bezpečné používat 8.8.8.8 DNS?

Služba DNS je šifrována, aby ji poskytovatel služeb Internetu mohl sledovat. Pokud tedy používáte servery Google DNS, existuje také šance, že je Google také sleduje. Google se však více zaměřuje na soukromí uživatelů, takže je lepší používat servery DNS Google než používat servery DNS poskytovatele internetových služeb.Eri Internet
Internet
Mobilní data pro Váš mobil!
Mobilní data
-
Televize
-
Reference
-
DostupnostHledáte další informace?

Co je to DNS | Eri Internet | Zpět na úvodní stránku