Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!
Eri Faq: Váš průvodce světem telekomunikačních pojmů

Pevná veřejná IPv4 adresa je nyní ke všem službám pevného Internetu v rámci AKCE 2024 ZDARMA!

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

Co je IP adresa, IPv.4 a IPv.6?


Když se setkáte s konceptem "IP adresy", je to jako když se setkáte s cizincem, který mluví jiným jazykem. Ale nebojte se, stejně jako při studiu cizího jazyka se i tady všechno dá naučit a pochopit. Potřebujete jen trochu trpělivosti a otevřenou mysl. Pojďme tedy společně prozkoumat fascinující svět IP adres.

Představte si, že chcete poslat dopis kamarádovi. K tomu potřebujete znát jeho adresu - ulici, město, stát a poštovní směrovací číslo. Ve světě internetu to funguje velmi podobně. Každé zařízení připojené k internetu má svou unikátní adresu, která se nazývá IP adresa. IP je zkratkou pro Internet Protocol, což je série pravidel pro posílání a přijímání zpráv na internetu.

Zjednodušeně řečeno, IP adresa je to, co umožňuje počítačům komunikovat na internetu. Je to jako digitální adresa, kterou počítače používají k odesílání a přijímání dat.

Takže co to znamená, když slyšíte termíny jako "IPv4" a "IPv6"? Tyto termíny odkazují na dvě různé verze Internet Protocolu. IPv4 byla první verze, která se masově rozšířila, zatímco IPv6 je novější a pokročilejší verze.

IPv4 používá 32bitový adresní systém, což znamená, že existuje teoretický limit asi 4,3 miliardy unikátních IP adres. To se může zdát jako hodně, ale s rostoucím počtem zařízení připojených k internetu začaly tyto adresy rychle docházet.

Tímto se dostáváme k IPv6. Tato novější verze používá 128bitový adresní systém, což znamená, že může existovat prakticky nekonečné množství IP adres – konkrétně 2 na 128. stejně. To je asi 340 sextilionů adres!

Představte si to takto: pokud by byl každý zrnek písku na Zemi unikátní IPv4 adresou, pak by všechny zrnka písku na více než 300 milionů planet jako je Země mohly být unikátními IPv6 adresami.

Ačkoli se stále používá mnoho IPv4 adres, postupně se přechází na systém IPv6. Přechod ale není jednoduchý a vyžaduje značné úsilí a čas.

Takže nyní, když víme, co je to IP adresa, můžeme lépe pochopit, jak internet funguje. Je to jako velký systém silnic a dálnic, kde každý dům - neboli zařízení - má svou vlastní unikátní adresu. A ať už používáte IPv4 nebo IPv6, vaše IP adresa je vaším digitálním domovem v obrovském světě internetu.Tedy IP adresa, IPv4 a IPv6 je unikátní číslo, které je přiděleno libovolnému zařízení, které komunikuje prostřednictvím internetového protokolu. Svoji IP adresu tak mají nejen počítače, notebooky nebo tiskárny, ale také každý chytrý telefon, či jiné tzv. smart zařízení (smart TV, smart HODINKY, smart SVĚTLO, smart ZÁSUVKA,…).

IPv6 (internetový protokol, verze 6) je nová generace čísel internetového protokolu a jedná se v podstatě o vylepšení IP verze 4 (IPv4). Důvodem rozšíření IPv6 je kromě jiného docházející počet již přidělených IP adres verze 4.
Co je statická (pevná) IP adresa

IP Adresa, která je rezervovaná pro konkrétní připojení zákazníka do Internetu. Zůstává po celou dobu služby stejná a nemění se. Tato adresa zákazníkovi na jeho routeru zůstává i po jeho vypnutí nebo restartu.


Co je dynamická IP adresa

Tato IP adresa je pouze dočasná a při každém novém připojení se může změnit.


Co je veřejná IP adresa?

Tato IP adresa je v celé síti Internet viditelná a zjistitelná. Je možné se na PC s veřejnou IP adresou odkudkoliv na světě přihlásit a pracovat, jako by u něj uživatel seděl doma. Vše, co má veřejnou IP adresu, může být využito odkudkoliv z internetu (tiskárny, IP kamery atd.). Díky viditelnosti a dohledatelnosti veřejné IP adresy ztrácí člověk na internetu anonymitu a je snáze napadnutelný malware (souhrnný název pro počítačové viry, trojské koně atd.)
Ceník měsíčních doplňkových služeb Pevná veřejná IP


Pevná veřejná 1 IP adresa IPv4 (úplný obousměrný provoz) 99 Kč / měsíc (v AKCI 0 Kč)
Směrovaná síť vlastních IP adres uživatele 1.198 Kč / měsíc
Blok 4 pevných veřejných IP adres IPv4 363 Kč / měsíc
Blok 8 pevných veřejných IP adres IPv4 847 Kč / měsíc
Blok 16 pevných veřejných IP adres IPv4 1.210 Kč / měsíc
Reverzní záznam k přidělení veřejné IP adrese IPv4 nebo IPv6 99 Kč

Služba "Pevná veřejná IP adresa - IPv4 i IPv6" zpřístupní používání portů aplikací a portů programů umožňující jiným uživatelům Internetu přistupovat libovolně na obsah počítače klienta či serveru připojeného k Internetu některou ze Služeb sítě Eri (obousměrný provoz).

V případě, že je ve Smlouvě uvedena (sjednána) cena poskytované Služby v Kč / rok, nebo v Kč / půl roku a nebo v Kč / kvartál je její splatnost předem na základě vystavené zálohové faktury.

Cena za přidělení veřejné IP adresy resp. bloků veřejných IP adres je platná pro všechny typy Služeb sítě Eri.

Přidělení bloku pevných veřejných IP adres, IPv4 musí být opodstatněné.
5
5G

B
Bezpečný Internet
Bonding

D
DNS

T
Terminátor

M
Moje IP adresa

N
NTP

P
PING
P2P
Pevná veřejná IPv4 adresa

R
Rychlost Internetu

V
VPN a jak funguje

W
Wearables
Wi-Fi router
Widget
WiFi 6
Windows Phone
WLAN
Wordpress

Hledáte další informace?

Co je to IP, IPv4 a IPv6? Důležitosti vlastní IP a nastavení IPv4 | Eri | Zpět na úvodní stránku