Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!

Slovník pojmů v telekomunikacích

CDMA: Rozluštění základní technologie mobilních sítí

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

CDMA: Rozluštění základní technologie mobilních sítí

CDMA - klíčová technologie mobilního bezdrátového přenosu dat

CDMA: Rozluštění základní technologie mobilních sítí


Výraz CDMA, nebo plným názvem Code Division Multiple Access, představuje jednu z technologií bezdrátového přenosu dat v mobilních sítích. Tato technologie se začala využívat již v 70. letech minulého století, původně pro vojenské účely.

CDMA je založen na principu tzv. kódového rozdělení kanálů, které umožňuje více uživatelům sdílet stejný kmitočtový pás. Každému uživateli je přidělen unikátní kód, který je použit k modulaci přenášených dat. Tyto modulované data jsou poté vysílány na společném kanálu.

Při příjmu jsou data demodulována pomocí stejného kódu, který byl použit pro jejich modulaci. Tento proces umožňuje, že i když jsou všechna data sdílena na jednom kanálu, každý uživatel přijímá pouze data, která byla modulována jeho unikátním kódem, a tedy komunikuje pouze s určeným příjemcem.

V České republice se technologie CDMA začala využívat na počátku nového tisíciletí. Tehdy představovala značný posun ve světě mobilních technologií, jelikož umožňovala pohodlné a rychlé prohlížení internetových stránek. Ovšem v dnešní době její datové limity již nestačí na požadavky moderního světa. Maximální přenosová rychlost je přibližně 800 kb/s, ovšem reálná rychlost stahování je obvykle mezi 200 a 250 kb/s.

Technologie CDMA je v dnešní době již nahrazována modernějšími standardy, jako je LTE nebo 5G. Nicméně její význam a vliv na vývoj mobilních technologií nelze podceňovat.


Kompletní Slovník pojmů v TelekomunikacíchOptický Eri Internet Vám dnes nabízí dvojnásobnou rychlost!

Připojení, vždy rychlé, vždy stabilní !

Hledáte spolehlivý internetový tarif, který vám poskytne superrychlé a stabilní připojení, a to za férovou cenu? Pak je tu pro vás Tarif Optický Eri Internet! Získejte výhody jako roční platba, zřízení ZDARMA a sleva 600 Kč každý rok! A to není vše...Získejte vysokorychlostní internet ještě dnes!


Nečekejte, až vám unikne tato skvělá nabídka! Stačí jednoduše vyplnit formulář na našem webu a my se o vše postaráme. Navíc, pokud se přihlásíte nyní, získáte Eri LiveTV na dva měsíce zdarma a můžete sledovat všech 133 TV programů! Užijte si dokonalý Optický Internet od Eri už dnes!
Hledáte další informace?

CDMA: Rozluštění základní technologie mobilních sítí | Eri | Zpět na úvodní stránku