Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!
Slovník pojmů v telekomunikacích

Nebuďte ztraceni v datovém centru

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

Nebuďte ztraceni v datovém centru

Datové centrum

Nebuďte ztraceni v datovém centru


Představte si, že jste v noci, v mlze, v nepoznaném městě. Cestu znáte jen z mapy a všechny ulice vypadají stejně. Bez znalosti místních značek a označení budov byste se snadno mohl ztratit. To samé platí pro datová centra. Stojíte před protáhlým komplexem budov, z nichž každá je plná serverů a další IT technologie. A bez správného porozumění terminologie se snadno můžete ztratit v tomto technologickém labyrintu.

Začněme od začátku. Datové centrum, co to vlastně je? Datové centrum je místem, kde jsou uloženy, spravovány a distribuovány data. Je to domovem pro servery, které jsou spojeny do sítě a které zpracovávají a ukládají naše digitální informace.

Slovo 'server' je také zajímavé. Server je v podstatě počítač, který poskytuje služby jiným počítačům, které se nazývají klienti. Klienti mohou být jakékoli zařízení, které se připojuje k internetu - počítač, tablet, smartphone atd.

Datové centrum také obsahuje různé systémy pro zálohu energie a pro chlazení serverů. Jedním z nich je například UPS (Uninterruptible Power Supply), což je systém, který zajišťuje nepřetržitý provoz serverů i v případě výpadku proudu. K tomu slouží například generátory a bateriové zálohy.

Pokud jde o chlazení, jedním z nejčastěji používaných systémů je CRAC (Computer Room Air Conditioner), což je klimatizační jednotka speciálně navržená pro chlazení datových center.

A pak jsou tu ještě sítě. V datových centrech je obvykle několik sítí, které propojují servery a další zařízení. Jednou z nich je LAN (Local Area Network), což je lokální síť, která propojuje zařízení v určité lokalitě, například v jedné budově.

Konečně, termín 'cloud' či 'cloudové úložiště' je jen metaforou pro datová centra. Když ukládáme data do cloudu, vlastně je ukládáme na servery v datových centrech.

Datová centra jsou tedy komplexními strukturami, plnými rozmanitých technologií a systémů. Ale pokud znáte základní terminologii, může to být mnohem méně matoucí. A kdo ví? Možná jednoho dne budete stát před vstupem do datového centra a budete přesně vědět, co se za jeho dveřmi skrývá.


Kompletní Slovník pojmů v TelekomunikacíchOptický Eri Internet Vám dnes nabízí dvojnásobnou rychlost!

Připojení, vždy rychlé, vždy stabilní !

Hledáte spolehlivý internetový tarif, který vám poskytne superrychlé a stabilní připojení, a to za férovou cenu? Pak je tu pro vás Tarif Optický Eri Internet! Získejte výhody jako roční platba, zřízení ZDARMA a sleva 600 Kč každý rok! A to není vše...Získejte vysokorychlostní internet ještě dnes!


Nečekejte, až vám unikne tato skvělá nabídka! Stačí jednoduše vyplnit formulář na našem webu a my se o vše postaráme. Navíc, pokud se přihlásíte nyní, získáte Eri LiveTV na dva měsíce zdarma a můžete sledovat všech 133 TV programů! Užijte si dokonalý Optický Internet od Eri už dnes!
Hledáte další informace?

Nebuďte ztraceni v datovém centru | Eri | Zpět na úvodní stránku