Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!

Slovník pojmů v telekomunikacích

DNS a IP: Jak tyto zkratky ovlivňují váš online zážitek?

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

DNS a IP: Jak tyto zkratky ovlivňují váš online zážitek?

Co je DNS a jak funguje?

DNS a IP: Jak tyto zkratky ovlivňují váš online zážitek?


Pokud jste alespoň trochu obeznámeni s internetem, pravděpodobně jste se již setkali s výrazem "DNS". Ale co přesně tento termín znamená? A jakou roli hraje v tom, jak se pohybujeme a navigujeme na internetu? A co je to IP adresa, kterou DNS převádí?

DNS, jak již bylo zmíněno, je zkratka pro Domain Name System, neboli Systém doménových jmen. Tento systém funguje jako globální telefonní seznam pro internet. Místo toho, abychom si museli pamatovat obtížné a dlouhé IP adresy (které jsou v podstatě jen řada čísel a písmen), DNS nám umožňuje zadat název domény (například www.google.com) a převést jej na IP adresu, kterou počítač rozumí.

IP adresa je jedinečný identifikátor, který je přiřazen každému zařízení připojenému k internetu. Může se jednat o řadu čísel v desítkovém formátu (například 192.168.0.1) nebo o kombinaci čísel a písmen v šestnáctkovém formátu (například 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334), pokud jde o novější IP verzi 6.

No a co to znamená pro vás, jako uživatele internetu? Bez DNS byste si museli pamatovat IP adresu každé webové stránky, kterou chcete navštívit. To by bylo velmi obtížné a nepraktické. Díky DNS můžete jednoduše zadat název stránky do svého webového prohlížeče a DNS server se postará o zbytek.

V praxi to funguje tak, že když zadáte název webové stránky do prohlížeče, požádá vaše zařízení DNS server, který má tuto informaci uloženou, o překlad názvu na IP adresu. Jedná se o velmi rychlý a efektivní proces, o kterém si pravděpodobně ani neuvědomíte, že se děje.

Výrazy a zkratky, jako je DNS a IP, jsou základními stavebními kameny internetu. I když se s nimi každodenně nesetkáváme, jejich role a důležitost pro naše online interakce je nelze přehlédnout.


Kompletní Slovník pojmů v TelekomunikacíchOptický Eri Internet Vám dnes nabízí dvojnásobnou rychlost!

Připojení, vždy rychlé, vždy stabilní !

Hledáte spolehlivý internetový tarif, který vám poskytne superrychlé a stabilní připojení, a to za férovou cenu? Pak je tu pro vás Tarif Optický Eri Internet! Získejte výhody jako roční platba, zřízení ZDARMA a sleva 600 Kč každý rok! A to není vše...Získejte vysokorychlostní internet ještě dnes!


Nečekejte, až vám unikne tato skvělá nabídka! Stačí jednoduše vyplnit formulář na našem webu a my se o vše postaráme. Navíc, pokud se přihlásíte nyní, získáte Eri LiveTV na dva měsíce zdarma a můžete sledovat všech 133 TV programů! Užijte si dokonalý Optický Internet od Eri už dnes!
Hledáte další informace?

DNS a IP: Jak tyto zkratky ovlivňují váš online zážitek? | Eri | Zpět na úvodní stránku