Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!
Slovník pojmů v telekomunikacích

Firmware: Co to je a jak funguje? | Elektronika pro každého

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

Firmware: Co to je a jak funguje? | Elektronika pro každého

Firmware: Co to je a jak funguje? | Elektronika pro každého

Firmware – dirigent elektronických zařízení


Výraz "firmware" nepochybně zaznívá v hlavě každému, kdo se někdy zabýval elektronikou, ať už profesionálně nebo amatérsky. Je to takový ten všudypřítomný pojem, který se nějakým způsobem týká všeho, co máme dnes kolem sebe. Ale co to vlastně znamená? Co skrývá tento magický termín? Pojďme se do toho ponořit.

Nejprve bychom měli vyjasnit, že firmware je typ software, který poskytuje nízkoúrovňové ovládání pro specifický hardware. Firmware můžeme najít v různých typech zařízení, od jednoduchých jako digitální hodinky, přes složitější jako mobilní telefony a počítače až po velmi složitá zařízení jako je třeba kosmický raketoplán.

Firmware je napsaný tak, aby komunikoval s různými hardwarovými komponentami a řídil jejich chování. Je to takový jazyk, kterým se zařízení navzájem domluví na tom, co a jak mají dělat. Bez firmware by naše zařízení byla jen hromadou kovu a plastu bez života.

Můžeme si to představit jako dirigenta orchestrálního souboru. Každý hudebník (hardware) umí hrát na svůj nástroj, ale potřebuje dirigenta (firmware), aby věděl, kdy má začít hrát, jak rychle a jakou melodii. Dirigent tedy v podstatě řídí celý orchestr a díky němu všechny nástroje hrají v harmonii a vytvářejí krásnou symfonii.

V případě, že je firmware zastaralý nebo obsahuje chyby, může ovlivnit chod zařízení. Proto je důležité provádět pravidelné aktualizace. Nové verze firmware často přinášejí opravy chyb, zlepšení výkonu nebo nové funkce, které mohou rozšířit možnosti zařízení.

Vraťme se ještě k tomu, o jakých úrovních firmware hovoříme. Když se podíváme na mobilní telefon, tak třeba operační systém (Android, Windows Phone, iOS) je také druh firmware. Ale kromě toho máme firmware, který řídí GPS, Wi-Fi čip a další.

Takže když příště uslyšíte slovo "firmware", už budete přesně vědět, o co jde. Je to ten malý dirigent uvnitř našich zařízení, který je drží při životě a řídí jejich chod. Bez něj by naše elektronické hračky nebyly nic víc než jen krásné kousky plastu a kovu.


Kompletní Slovník pojmů v TelekomunikacíchOptický Eri Internet Vám dnes nabízí dvojnásobnou rychlost!

Připojení, vždy rychlé, vždy stabilní !

Hledáte spolehlivý internetový tarif, který vám poskytne superrychlé a stabilní připojení, a to za férovou cenu? Pak je tu pro vás Tarif Optický Eri Internet! Získejte výhody jako roční platba, zřízení ZDARMA a sleva 600 Kč každý rok! A to není vše...Získejte vysokorychlostní internet ještě dnes!


Nečekejte, až vám unikne tato skvělá nabídka! Stačí jednoduše vyplnit formulář na našem webu a my se o vše postaráme. Navíc, pokud se přihlásíte nyní, získáte Eri LiveTV na dva měsíce zdarma a můžete sledovat všech 133 TV programů! Užijte si dokonalý Optický Internet od Eri už dnes!
Hledáte další informace?

Firmware: Co to je a jak funguje? | Elektronika pro každého | Eri | Zpět na úvodní stránku