Dle nezávislých testů má Eri stabilně jedno z nejrychlejších připojení k Internetu v ČR.
BONUS 3.000 Kč na router + Terminátor u všech rychlostí + Statická IPv4 zdarma

HTTP: Základní stavební kámen internetuUdělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!Internet 100 Mbps v AKCI 200 Mbps Internet 165 Mbps v AKCI 250 Mbps Internet 55 Mbps v AKCI 100 Mbps Internet 35 Mbps v AKCI 55 Mbps


Eri Internet s IQ optimalizací

Slovník pojmů v telekomunikacích
HTTP: Základní stavební kámen internetu

Vysvětlení výrazů a zkratek v telekomunikacích: HTTP

Co je to HTTP?


Ponořte se do naší sekce a objevte méně známá fakta o základním kameni internetové komunikace - protokolu HTTP. Když se bavíme o internetu, často se setkáváme s mnoha zkratkami a výrazy, které mohou být pro běžného uživatele matoucí. Jedním z těch, který se objevuje nejčastěji, je právě HTTP, což je zkratka pro Hypertext Transfer Protocol. Tento protokol je základem pro přenos dat na internetu a díky němu můžeme prohlížet webové stránky v našich prohlížečích.

Internet je dnes neodmyslitelnou součástí našich životů, ať už hledáme informace, sledujeme videa, posíláme e-maily nebo se jen bavíme. Ale jak to všechno funguje "pod kapotou"? Jednou z klíčových technologií, která umožňuje webové stránky zobrazit v našem prohlížeči, je Hypertext Transfer Protocol, známý pod zkratkou HTTP. Tento protokol je jakýmsi pravidlem nebo dohodou, která definuje, jak se mají data přenášet po internetu.

Co je to HTTP?

HTTP stojí za každou webovou stránkou, kterou navštívíme. Když zadáte adresu webové stránky do prohlížeče, váš prohlížeč pošle požadavek na server pomocí protokolu HTTP. Server poté odpoví a pošle data zpět vašemu prohlížeči, který data interpretuje a zobrazí vám stránku, kterou chcete vidět.

Jak HTTP funguje?

Proces je podobný objednávce v restauraci. Představte si, že prohlížeč je zákazník a server je kuchař. Zákazník (prohlížeč) řekne kuchaři (serveru), co by chtěl k jídlu (například požadavek na webovou stránku). Kuchař poté připraví jídlo (webová stránka) a servírka (protokol HTTP) jídlo donese zákazníkovi.

Problémy s HTTP

Ačkoliv HTTP je nezbytné pro fungování internetu, má své nevýhody. Hlavním problémem je bezpečnost. HTTP není zabezpečený protokol, což znamená, že data přenášená mezi prohlížečem a serverem nejsou šifrovaná. To může vést k tomu, že citlivé informace, jako jsou hesla, mohou být odposlouchány nebo zachyceny třetími stranami.

Řešení: HTTPS

Jako řešení těchto bezpečnostních problémů byl vytvořen HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). HTTPS je rozšířením HTTP, které přidává vrstvu šifrování dat. To znamená, že všechny informace přenášené mezi prohlížečem a serverem jsou šifrovány a tím pádem mnohem bezpečnější proti odposlechu. Použití HTTPS je dnes již standardem pro většinu webových stránek, zvláště pro ty, které zpracovávají citlivé informace, jako jsou online obchody nebo bankovní služby.

Zajímavostí je, že přechod z HTTP na HTTPS není jen o bezpečnosti. Webové stránky používající HTTPS jsou často lépe hodnoceny ve vyhledávačích, což znamená, že HTTPS může pozitivně ovlivnit i SEO vašeho webu.

Takže příště, když budete surfovat po internetu a uvidíte v adresním řádku vašeho prohlížeče "https://" místo "http://", vězte, že vaše připojení k dané webové stránce je šifrované a vaše data jsou lépe chráněna před možnými útoky.

V dnešní digitální době je důležité rozumět těmto základním principům, které stojí za fungováním internetu. Vědomosti o rozdílu mezi HTTP a HTTPS a o tom, jak tyto protokoly pracují, nám mohou pomoci lépe chránit naše osobní údaje online.


Kompletní Slovník pojmů v TelekomunikacíchOptický Eri Internet Vám dnes nabízí dvojnásobnou rychlost!

Připojení, vždy rychlé, vždy stabilní !

Hledáte spolehlivý internetový tarif, který vám poskytne superrychlé a stabilní připojení, a to za férovou cenu? Pak je tu pro vás Tarif Optický Eri Internet! Získejte výhody jako roční platba, zřízení ZDARMA a sleva 600 Kč každý rok! A to není vše...Získejte vysokorychlostní internet ještě dnes!


Nečekejte, až vám unikne tato skvělá nabídka! Stačí jednoduše vyplnit formulář na našem webu a my se o vše postaráme. Navíc, pokud se přihlásíte nyní, získáte Eri LiveTV na dva měsíce zdarma a můžete sledovat všech 133 TV programů! Užijte si dokonalý Optický Internet od Eri už dnes!
Hledáte další informace?

 HTTP: Základní stavební kámen internetu | Eri | Zpět na úvodní stránku