Dle nezávislých testů má Eri stabilně jedno z nejrychlejších připojení k Internetu v ČR.
BONUS 3.000 Kč na router + Terminátor u všech rychlostí + Statická IPv4 zdarma

IP adresa: Váš unikátní identifikátor v online světě: Váš digitální domov ve světě internetuUdělejte z Eri svého poskytovatele internetových služeb ještě dnes!Internet 100 Mbps v AKCI 200 Mbps Internet 165 Mbps v AKCI 250 Mbps Internet 55 Mbps v AKCI 100 Mbps Internet 35 Mbps v AKCI 55 Mbps


Eri Internet s IQ optimalizací

Slovník pojmů v telekomunikacích
IP adresa: Váš unikátní identifikátor v online světě: Váš digitální domov ve světě internetu

Co je IP adresa a proč je důležitá pro komunikaci na internetu

IP adresa: Váš digitální domov na internetu


IP adresa je jako vaše digitální adresa domova v obrovském světě internetu. Stejně jako potřebujete znát adresu svého fyzického domova, aby vám mohli přátelé poslat dopis nebo balíček, každé zařízení připojené k internetu potřebuje svou vlastní unikátní IP adresu, aby mohlo přijímat a odesílat data.

Co přesně je IP adresa?

IP adresa, neboli Internet Protocol address, je unikátní číselný identifiktor přiřazený každému zařízení připojenému k internetu. Může to být váš počítač, notebook, chytrý telefon, tablet, ale i třeba chytrá televize nebo herní konzole. IP adresa umožňuje těmto zařízením komunikovat mezi sebou a přenášet data po internetu.

IP adresa se skládá ze série čísel oddělených tečkami, například takto: 192.168.0.1. Každé z těchto čísel může být v rozmezí od 0 do 255. Tento formát se nazývá IPv4 (Internet Protocol version 4) a je to nejrozšířenější verze používaná v současnosti.

Problém s nedostatkem IPv4 adres a řešení v podobě IPv6

S rostoucím počtem zařízení připojených k internetu ale začíná být IPv4 adres nedostatek. I když se to může zdát neuvěřitelné, existuje "pouze" přibližně 4,3 miliardy unikátních IPv4 adres. To je sice obrovské číslo, ale s více než 7 miliardami lidí na planetě a mnoha zařízeními na osobu, tyto adresy rychle docházejí.

Řešením je nová verze protokolu nazvaná IPv6 (Internet Protocol version 6). IPv6 používá 128-bitové adresy, což znamená, že poskytuje neuvěřitelných 340 undecilionů unikátních adres (to je 340 následované 36 nulami!). To by mělo stačit na pokrytí potřeb internetu na velmi dlouhou dobu.

Jak zjistit svou IP adresu?

Pokud vás zajímá, jaká je vaše vlastní IP adresa, je to jednoduché. Na počítači s Windows stačí otevřít příkazový řádek (cmd) a napsat příkaz "ipconfig". Na Macu otevřete Terminál a napište "ifconfig". Vaše IP adresa se zobrazí vedle "IPv4 Address".

Případně můžete navštívit některou z mnoha webových stránek, které vám vaši IP adresu zobrazí, například ZDE: Zjistěte vaši IP adresu s Moje IP adresa.

Takže příště, až uslyšíte někoho mluvit o IP adresách, budete přesně vědět, o čem je řeč. Je to váš unikátní identifikátor v digitálním světě, váš domov na internetu. A ať už používáte IPv4 nebo IPv6, vaše IP adresa je klíčem k vaší online přítomnosti.


Kompletní Slovník pojmů v TelekomunikacíchOptický Eri Internet Vám dnes nabízí dvojnásobnou rychlost!

Připojení, vždy rychlé, vždy stabilní !

Hledáte spolehlivý internetový tarif, který vám poskytne superrychlé a stabilní připojení, a to za férovou cenu? Pak je tu pro vás Tarif Optický Eri Internet! Získejte výhody jako roční platba, zřízení ZDARMA a sleva 600 Kč každý rok! A to není vše...Získejte vysokorychlostní internet ještě dnes!


Nečekejte, až vám unikne tato skvělá nabídka! Stačí jednoduše vyplnit formulář na našem webu a my se o vše postaráme. Navíc, pokud se přihlásíte nyní, získáte Eri LiveTV na dva měsíce zdarma a můžete sledovat všech 133 TV programů! Užijte si dokonalý Optický Internet od Eri už dnes!
Hledáte další informace?

IP adresa: Váš unikátní identifikátor v online světě: Váš digitální domov ve světě internetu | Eri | Zpět na úvodní stránku