Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!
Slovník pojmů v telekomunikacích

IP adresa: Váš unikátní identifikátor v online světě: Váš digitální domov ve světě internetu

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

Co je IP adresa a proč je důležitá pro komunikaci na internetu


IP adresa je jako vaše digitální adresa domova v obrovském světě internetu. Stejně jako potřebujete znát adresu svého fyzického domova, aby vám mohli přátelé poslat dopis nebo balíček, každé zařízení připojené k internetu potřebuje svou vlastní unikátní IP adresu, aby mohlo přijímat a odesílat data.

Co přesně je IP adresa?

IP adresa, neboli Internet Protocol address, je unikátní číselný identifiktor přiřazený každému zařízení připojenému k internetu. Může to být váš počítač, notebook, chytrý telefon, tablet, ale i třeba chytrá televize nebo herní konzole. IP adresa umožňuje těmto zařízením komunikovat mezi sebou a přenášet data po internetu.

IP adresa se skládá ze série čísel oddělených tečkami, například takto: 192.168.0.1. Každé z těchto čísel může být v rozmezí od 0 do 255. Tento formát se nazývá IPv4 (Internet Protocol version 4) a je to nejrozšířenější verze používaná v současnosti.

Problém s nedostatkem IPv4 adres a řešení v podobě IPv6

S rostoucím počtem zařízení připojených k internetu ale začíná být IPv4 adres nedostatek. I když se to může zdát neuvěřitelné, existuje "pouze" přibližně 4,3 miliardy unikátních IPv4 adres. To je sice obrovské číslo, ale s více než 7 miliardami lidí na planetě a mnoha zařízeními na osobu, tyto adresy rychle docházejí.

Řešením je nová verze protokolu nazvaná IPv6 (Internet Protocol version 6). IPv6 používá 128-bitové adresy, což znamená, že poskytuje neuvěřitelných 340 undecilionů unikátních adres (to je 340 následované 36 nulami!). To by mělo stačit na pokrytí potřeb internetu na velmi dlouhou dobu.

Jak zjistit svou IP adresu?

Pokud vás zajímá, jaká je vaše vlastní IP adresa, je to jednoduché. Na počítači s Windows stačí otevřít příkazový řádek (cmd) a napsat příkaz "ipconfig". Na Macu otevřete Terminál a napište "ifconfig". Vaše IP adresa se zobrazí vedle "IPv4 Address".

Případně můžete navštívit některou z mnoha webových stránek, které vám vaši IP adresu zobrazí, například ZDE: Zjistěte vaši IP adresu s Moje IP adresa.

Takže příště, až uslyšíte někoho mluvit o IP adresách, budete přesně vědět, o čem je řeč. Je to váš unikátní identifikátor v digitálním světě, váš domov na internetu. A ať už používáte IPv4 nebo IPv6, vaše IP adresa je klíčem k vaší online přítomnosti.

Spolehlivé internetové připojení

Nabízíme širokou škálu internetových tarifů pro domácnosti i firmy. Garantujeme vysokou rychlost, neomezená data a dynamickou optimalizaci sítě.
internet package


Domácí tarify

Nabízíme různorodé rychlosti Internetu až do 2 000 Mb/s, ideální pro každodenní použití v domácnosti. Ať už potřebujete rychlý internet pro práci z domova, studium, streamování multimédií nebo pro hraní online her, máme pro vás ten správný tarif.

Více informací
business services


Firemní služby

Poskytujeme symetrické připojení s garantovanou kvalitou, které je ideální pro firmy a kanceláře. Naše služby jsou navrženy tak, aby odpovídaly náročným požadavkům moderního podnikání a zajišťovaly neustálou dostupnost a vysokou rychlost internetu.

Více informací
unlimited data


Terminátor i na jednom páru vedení

Terminátor je inovativní zařízení, které přináší revoluční řešení pro spojení dvou internetových linek, a tím zdvojnásobení rychlosti připojení. I při použití jednoho páru vedení vám Terminátor umožní dosáhnout optimální rychlosti a spolehlivosti vašeho internetu.

Více informací

Hledáte další informace?

IP adresa: Váš unikátní identifikátor v online světě: Váš digitální domov ve světě internetu | Eri | Zpět na úvodní stránku