Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!
Slovník pojmů v telekomunikacích

MAC Adresa: Unikátní Identifikátor Vašeho Síťového Zařízení

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

MAC Adresa: Unikátní Identifikátor Vašeho Síťového Zařízení


Ve světě telekomunikací plném různých zkratek a technických termínů je MAC adresa jedním z klíčových pojmů, který by měl být známý každému, kdo se pohybuje v oblasti IT nebo se zajímá o síťovou infrastrukturu. Media Access Control, neboli MAC, adresa je jako digitální otisk prstu pro síťová zařízení. Představte si ji jako poštovní adresu, která přesně určuje, kde bydlíte v obrovském městě internetových připojení. Bez této adresy by bylo nemožné doručit data přesně tam, kam mají směřovat.Co přesně je MAC adresa?

MAC adresa se skládá ze šesti dvojciferných bloků hexadecimálních čísel (0-9 a A-F), které mohou být oddělené dvojtečkami nebo pomlčkami. Například: 00:1A:2B:3C:4D:5E. Tyto bloky nejsou náhodné; první polovina (00:1A:2B) označuje výrobce zařízení a je známá jako OUI (Organizationally Unique Identifier), zatímco druhá polovina (3C:4D:5E) je specifická pro každé zařízení a přiděluje ji výrobce k zajištění unikátnosti.Proč je MAC adresa důležitá?

Každé zařízení připojené k síti musí mít svou vlastní MAC adresu, aby mohlo správně komunikovat s ostatními zařízeními. MAC adresa slouží jako stálý identifikátor na nejnižší, hardwarové vrstvě síťové komunikace, známé jako linková vrstva v modelu OSI. Bez této adresy by bylo zařízení pro síť prakticky neviditelné.Jak můžete zjistit MAC adresu ve Windows?

Představte si, že hledáte konkrétní knihu v knihovně, ale nemáte k dispozici katalog. Znát cestu k MAC adrese je jako mít v ruce ten nejlepší katalog. Ve Windows je to jednoduché:Praktické využití MAC adresy

MAC adresy nejsou jen kusy technického žargonu; mají svá praktická využití. Můžete je použít pro:Závěr

MAC adresa je tedy základním stavebním kamenem v architektuře počítačových sítí. Přestože je často ve stínu své populárnější "sourozence", IP adresy, bez MAC adresy by digitální komunikace, jak ji známe, nebyla možná. Stejně jako každý z nás má své jméno a adresu, každé síťové zařízení má svou MAC adresu, která mu umožňuje unikátně se identifikovat a komunikovat v rozsáhlém světě sítí.

Tak příště, když budete připojovat nové zařízení k síti nebo se snažíte vyřešit síťový problém, vzpomeňte si na MAC adresu – nenápadného hrdinu digitálního světa, který drží komunikaci pohromadě.

Spolehlivé internetové připojení

Nabízíme širokou škálu internetových tarifů pro domácnosti i firmy. Garantujeme vysokou rychlost, neomezená data a dynamickou optimalizaci sítě.
internet package


Domácí tarify

Nabízíme různorodé rychlosti Internetu až do 2 000 Mb/s, ideální pro každodenní použití v domácnosti. Ať už potřebujete rychlý internet pro práci z domova, studium, streamování multimédií nebo pro hraní online her, máme pro vás ten správný tarif.

Více informací
business services


Firemní služby

Poskytujeme symetrické připojení s garantovanou kvalitou, které je ideální pro firmy a kanceláře. Naše služby jsou navrženy tak, aby odpovídaly náročným požadavkům moderního podnikání a zajišťovaly neustálou dostupnost a vysokou rychlost internetu.

Více informací
unlimited data


Terminátor i na jednom páru vedení

Terminátor je inovativní zařízení, které přináší revoluční řešení pro spojení dvou internetových linek, a tím zdvojnásobení rychlosti připojení. I při použití jednoho páru vedení vám Terminátor umožní dosáhnout optimální rychlosti a spolehlivosti vašeho internetu.

Více informací

Hledáte další informace?

MAC Adresa: Unikátní Identifikátor Vašeho Síťového Zařízení | Eri | Zpět na úvodní stránku