Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!
Slovník pojmů v telekomunikacích

Optický zoom: Průvodce pro fotografy

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

Optický zoom: Průvodce pro fotografy

Optický zoom: Jak funguje a proč je důležitý?

Optický zoom: Průvodce pro fotografy


Naše moderní doba je plná různých technologických vychytávek a zařízení, které nám usnadňují život. Jednou z nich je i fotoaparát, ať už samostatný nebo integrovaný v našem smartphonu. A právě na něm se často setkáváme s pojmem „optický zoom“. Co to ale vlastně znamená? Jak funguje a proč je tak důležitý? Na tyto otázky se pokusím odpovědět v následujících řádcích.

Optický zoom je vlastnost objektivu, která umožňuje přibližování a oddalování snímané scény bez ztráty kvality obrazu. Funguje to tak, že se mění ohnisková vzdálenost objektivu - tedy vzdálenost mezi čočkou a snímačem. Toho se dosahuje přeskupením čoček uvnitř objektivu. Tento proces se nazývá zoomování.

V praxi to znamená, že když chceme zachytit detail na dálku, nemusíme se k němu přibližovat. Stačí přizoomovat, tedy zvětšit ohniskovou vzdálenost. Naopak, když chceme snímat scénu z blízka, změníme ohniskovou vzdálenost tak, aby se nám celý objekt vešel do záběru.

Optický zoom je důležitý v situacích, kdy nemůžeme nebo nechceme přiblížit k objektu fyzicky. Například když fotografueme divokou zvěř, architekturu, sportovní události nebo koncerty.

Důležité je také zmínit, že optický zoom bychom neměli zaměňovat s digitálním zoomem. Ten totiž funguje na zcela jiném principu - přiblížení objektu se dosahuje zvětšením pixelů na snímku. To vede ke ztrátě kvality obrazu, protože čím více přiblížíme, tím více se obraz rozmazává.

Optický zoom tedy umožňuje přiblížit objekt bez ztráty kvality, zatímco digitální zoom ztrácí na kvalitě s každým dalším přiblížením. To je důvod, proč je optický zoom vždy preferován před digitálním.

Podívejme se na příklad. Představme si, že fotíme koncert. Jsme dost daleko od pódia, takže naše fotografie bez zoomu by byly ploché a nezajímavé. Ale s použitím optického zoomu můžeme snímat detaily hudebníků na pódiu, jejich nástroje, dokonce i jejich výrazy. A to vše bez ztráty kvality obrazu.

Na závěr je tedy důležité zdůraznit, že pokud chcete fotografovat na dálku a zachovat kvalitu obrazu, je optický zoom vaším nejlepším přítelem. Takže ať už jste amatérský fotograf nebo profesionál, měli byste vždy dávat přednost fotoaparátu s optickým zoomem.


Kompletní Slovník pojmů v TelekomunikacíchOptický Eri Internet Vám dnes nabízí dvojnásobnou rychlost!

Připojení, vždy rychlé, vždy stabilní !

Hledáte spolehlivý internetový tarif, který vám poskytne superrychlé a stabilní připojení, a to za férovou cenu? Pak je tu pro vás Tarif Optický Eri Internet! Získejte výhody jako roční platba, zřízení ZDARMA a sleva 600 Kč každý rok! A to není vše...Získejte vysokorychlostní internet ještě dnes!


Nečekejte, až vám unikne tato skvělá nabídka! Stačí jednoduše vyplnit formulář na našem webu a my se o vše postaráme. Navíc, pokud se přihlásíte nyní, získáte Eri LiveTV na dva měsíce zdarma a můžete sledovat všech 133 TV programů! Užijte si dokonalý Optický Internet od Eri už dnes!
Hledáte další informace?

Optický zoom: Průvodce pro fotografy | Eri | Zpět na úvodní stránku