Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!
Slovník pojmů v telekomunikacích

URL adresa: Co to je a jak funguje?

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

URL adresa: Co to je a jak funguje?

URL adresa: Vše, co potřebujete vědět

URL adresa: Co to je a jak funguje?


URL adresa: Co to je a jak funguje?

Internet je jedním z největších vynálezů posledních desetiletí, který ovlivnil naše životy v mnoha oblastech. Ať už jde o komunikaci, nakupování, vzdělávání nebo práci, internet je v našem každodenním životě nezbytný. Ale jak to všechno funguje? Jak se vaše zařízení dostane k informacím uloženým na serveru na druhé straně světa? To vše má co do činění s URL adresou.

URL adresa (Uniform Resource Locator), kterou si můžeme přeložit jako univerzální lokátor zdrojů, je způsob, jakým internetové stránky a další zdroje jsou identifikovány na internetu. URL adresy jsou zapsány v internetovém prohlížeči, a to v konkrétním formátu, který určuje, jak se k informacím dostaneme.

Jednou z nejdůležitějších součástí URL adresy je protokol. Protokol je sada pravidel, která určuje, jak se bude komunikovat mezi zařízením a serverem. Nejčastěji se setkáme s HTTP (Hypertext Transfer Protocol) nebo HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), což je šifrovaná verze HTTP.

Další částí URL adresy je doména. Doména je jedinečné jméno, které server identifikuje. Doména může být na různých úrovních. Doména nejvyššího řádu (TLD - Top Level Domain) je ta poslední část domény, obvykle jako .com, .org, .net, .cz atd. Doména druhé úrovně je ta, kterou si obvykle vybíráme sami při registraci domény (například "google" v google.com). Doména třetí úrovně, často označovaná jako subdoména, je volitelná a slouží k dalšímu rozdělení stránky (například "maps" v maps.google.com).

Poslední část URL adresy je cesta. Cesta ukazuje konkrétní místo, kde se informace nacházejí na serveru. Například v adrese www.example.cz/about-us/ je "/about-us/" cestou, která nás přivádí na konkrétní stránku "O nás".

URL adresy jsou tedy klíčové pro navigaci na internetu. Bez nich bychom nemohli najít a zobrazit informace, které hledáme. A ačkoliv se může zdát, že je jejich struktura složitá, ve skutečnosti je to velmi logické a systematické. Proto příště, když zadáte adresu do svého prohlížeče, víte, co všechno se za tím skrývá.


Kompletní Slovník pojmů v TelekomunikacíchOptický Eri Internet Vám dnes nabízí dvojnásobnou rychlost!

Připojení, vždy rychlé, vždy stabilní !

Hledáte spolehlivý internetový tarif, který vám poskytne superrychlé a stabilní připojení, a to za férovou cenu? Pak je tu pro vás Tarif Optický Eri Internet! Získejte výhody jako roční platba, zřízení ZDARMA a sleva 600 Kč každý rok! A to není vše...Získejte vysokorychlostní internet ještě dnes!


Nečekejte, až vám unikne tato skvělá nabídka! Stačí jednoduše vyplnit formulář na našem webu a my se o vše postaráme. Navíc, pokud se přihlásíte nyní, získáte Eri LiveTV na dva měsíce zdarma a můžete sledovat všech 133 TV programů! Užijte si dokonalý Optický Internet od Eri už dnes!
Hledáte další informace?

URL adresa: Co to je a jak funguje? | Eri | Zpět na úvodní stránku