Výrazů a zkratek je v oblasti biometrických technologií nepřeberné množství a čtečka otisků prstů není výjimkou. Začněme tedy tam, kde to vlastně vše začíná - u samotného otisku prstu.
Otisk prstu je unikátní vzorek, který je tvořen papilárními liniemi na povrchu našich prstů. Tento vzorek je natolik specifický, že i jednovaječná dvojčata mají otisky prstů odlišné. A právě tento unikátní vzorek využívají čtečky otisků prstů k ověření naší identity.
Zkratkou, kterou často potkáme v souvislosti s čtečkami otisků prstů, je FRR (False Rejection Rate) neboli míra falešného zamítnutí. Tato metrika vyjadřuje, jak často dojde k situaci, kdy sytém nesprávně odmítne skutečného uživatele.
Naopak FAR (False Acceptance Rate) neboli míra falešného přijetí ukazuje, jak často je nesprávný uživatel mylně považován za skutečného. Tyto dvě metriky jsou klíčové pro posouzení spolehlivosti dané čtečky otisků prstů.
Další zkratkou, kterou často potkáme, je EER (Equal Error Rate). Tato hodnota představuje bod, kde se FRR a FAR setkávají. Čím nižší je EER, tím lepší je výkon čtečky.
Čtečky otisků prstů můžeme dále rozdělit na optické, kapacitní a ultrazvukové. Optické čtečky využívají světlo k zachycení vzorku otisku prstu. Kapacitní čtečky na druhou stranu využívají elektrické pole a ultrazvukové čtečky využívají ultrazvuk k získání otisku prstu.
Tady tedy máte základní výkladový slovník k termínu čtečka otisků prstů. Doufám, že vám pomůže lépe rozumět tomuto fascinujícímu světu biometrických technologií.
Chcete zjistit, jak rychlý internet můžete mít doma nebo ve firmě? Stačí zadat vaši adresu a my vám ukážeme možnosti připojení k rychlému a stabilnímu internetu od Eri.
Prověříme dostupnost DSL, optického i 5G bezdrátového připojení a nabídneme řešení na míru vašim potřebám.