Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!
Slovník pojmů v telekomunikacích

Co je DSL? - Vše o digitální účastnické lince

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

Co je DSL? - Vše o digitální účastnické lince

text

Vysvětlení výrazů a zkratek v telekomunikacích: "DSL"


Digitální účastnická linka (DSL) představuje jednu z klíčových technologií využívaných k poskytování internetových služeb v mnoha domácnostech po celém světě. Tato technologie umožňuje přenos dat po existujících telefonních linkách bez narušení standardního telefonního provozu. V této sekci se podrobněji podíváme na to, co DSL znamená, jak funguje, jaké jsou její varianty a jaké má výhody a nevýhody.

Co je DSL?

DSL je zkratka pro "Digital Subscriber Line", což v překladu znamená digitální účastnická linka. Jedná se o rodinu technologií, které umožňují digitální přenos dat po měděných telefonních linkách. DSL je široce využíváno pro připojení k internetu, zejména tam, kde není k dispozici kabelové nebo optické připojení.

Jak DSL funguje?

DSL využívá vyšší frekvenční pásma, která nejsou využívána pro přenos hlasu, a tím umožňuje spolupráci internetového a telefonního připojení na jedné lince. U zákazníka je instalován DSL filtr, který odděluje signály pro internet a telefon, což umožňuje jejich současné používání.

Rychlost DSL připojení

Rychlost DSL připojení se může výrazně lišit a je ovlivněna několika faktory, včetně typu DSL technologie, kvality telefonních linek a vzdálenosti od centrály poskytovatele. Obecně lze říci, že rychlosti se pohybují od 256 kbit/s až po 1 Gbit/s, přičemž nejrozšířenější formou DSL je ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), která poskytuje vyšší rychlosti ve směru ke zákazníkovi (downstream) a nižší rychlosti ve směru k poskytovateli (upstream).

Typy DSL připojení

Výhody a nevýhody DSL

Mezi hlavní výhody DSL patří jeho rozšířená dostupnost a relativní nízká cena ve srovnání s jinými typy internetového připojení. Dále umožňuje současné použití telefonu a internetu. Na druhou stranu, nevýhody zahrnují nižší rychlosti ve srovnání s optickým připojením a snížení rychlosti s rostoucí vzdáleností od poskytovatele.

Závěr

DSL je tedy technologie, která přinesla revoluci v přístupu k internetu pro mnoho domácností, zejména v oblastech, kde nejsou dostupné modernější formy připojení. Přestože se objevují nové a rychlejší technologie, DSL zůstává důležitou součástí globální internetové infrastruktury.

Spolehlivé internetové připojení

Nabízíme širokou škálu internetových tarifů pro domácnosti i firmy. Garantujeme vysokou rychlost, neomezená data a dynamickou optimalizaci sítě.
internet package


Domácí tarify

Nabízíme různorodé rychlosti Internetu až do 2 000 Mb/s, ideální pro každodenní použití v domácnosti. Ať už potřebujete rychlý internet pro práci z domova, studium, streamování multimédií nebo pro hraní online her, máme pro vás ten správný tarif.

Více informací
business services


Firemní služby

Poskytujeme symetrické připojení s garantovanou kvalitou, které je ideální pro firmy a kanceláře. Naše služby jsou navrženy tak, aby odpovídaly náročným požadavkům moderního podnikání a zajišťovaly neustálou dostupnost a vysokou rychlost internetu.

Více informací
unlimited data


Terminátor i na jednom páru vedení

Terminátor je inovativní zařízení, které přináší revoluční řešení pro spojení dvou internetových linek, a tím zdvojnásobení rychlosti připojení. I při použití jednoho páru vedení vám Terminátor umožní dosáhnout optimální rychlosti a spolehlivosti vašeho internetu.

Více informací

Hledáte další informace?

Co je DSL? - Vše o digitální účastnické lince | Eri | Zpět na úvodní stránku