Akce: Modem ZTE za 699,-Kč. Lze objednat do 31.3.2024. Více info ZDE.

Co je DSL? - Vše o digitální účastnické lince

Co je DSL? - Vše o digitální účastnické lince

Slovník pojmů v telekomunikacích
Co je DSL? - Vše o digitální účastnické lince

text

Vysvětlení výrazů a zkratek v telekomunikacích: "DSL"


Digitální účastnická linka (DSL) představuje jednu z klíčových technologií využívaných k poskytování internetových služeb v mnoha domácnostech po celém světě. Tato technologie umožňuje přenos dat po existujících telefonních linkách bez narušení standardního telefonního provozu. V této sekci se podrobněji podíváme na to, co DSL znamená, jak funguje, jaké jsou její varianty a jaké má výhody a nevýhody.

Co je DSL?

DSL je zkratka pro "Digital Subscriber Line", což v překladu znamená digitální účastnická linka. Jedná se o rodinu technologií, které umožňují digitální přenos dat po měděných telefonních linkách. DSL je široce využíváno pro připojení k internetu, zejména tam, kde není k dispozici kabelové nebo optické připojení.

Jak DSL funguje?

DSL využívá vyšší frekvenční pásma, která nejsou využívána pro přenos hlasu, a tím umožňuje spolupráci internetového a telefonního připojení na jedné lince. U zákazníka je instalován DSL filtr, který odděluje signály pro internet a telefon, což umožňuje jejich současné používání.

Rychlost DSL připojení

Rychlost DSL připojení se může výrazně lišit a je ovlivněna několika faktory, včetně typu DSL technologie, kvality telefonních linek a vzdálenosti od centrály poskytovatele. Obecně lze říci, že rychlosti se pohybují od 256 kbit/s až po 1 Gbit/s, přičemž nejrozšířenější formou DSL je ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), která poskytuje vyšší rychlosti ve směru ke zákazníkovi (downstream) a nižší rychlosti ve směru k poskytovateli (upstream).

Typy DSL připojení

Výhody a nevýhody DSL

Mezi hlavní výhody DSL patří jeho rozšířená dostupnost a relativní nízká cena ve srovnání s jinými typy internetového připojení. Dále umožňuje současné použití telefonu a internetu. Na druhou stranu, nevýhody zahrnují nižší rychlosti ve srovnání s optickým připojením a snížení rychlosti s rostoucí vzdáleností od poskytovatele.

Závěr

DSL je tedy technologie, která přinesla revoluci v přístupu k internetu pro mnoho domácností, zejména v oblastech, kde nejsou dostupné modernější formy připojení. Přestože se objevují nové a rychlejší technologie, DSL zůstává důležitou součástí globální internetové infrastruktury.


Kompletní Slovník pojmů v TelekomunikacíchOptický Eri Internet Vám dnes nabízí dvojnásobnou rychlost!

Připojení, vždy rychlé, vždy stabilní !

Hledáte spolehlivý internetový tarif, který vám poskytne superrychlé a stabilní připojení, a to za férovou cenu? Pak je tu pro vás Tarif Optický Eri Internet! Získejte výhody jako roční platba, zřízení ZDARMA a sleva 600 Kč každý rok! A to není vše...Získejte vysokorychlostní internet ještě dnes!


Nečekejte, až vám unikne tato skvělá nabídka! Stačí jednoduše vyplnit formulář na našem webu a my se o vše postaráme. Navíc, pokud se přihlásíte nyní, získáte Eri LiveTV na dva měsíce zdarma a můžete sledovat všech 133 TV programů! Užijte si dokonalý Optický Internet od Eri už dnes!
Pevný Internet

Internet

Internetová televize

LiveTV

Mobilní a datové Tarify

Mobilní Tarify

Bezdrátový 5G Internet

Bezdrátový Internet

Reference dostupnosti podle krajů a obcí!

Reference

Kontakt obchodní oddělení

Kontakt


Hledáte další informace?

Co je DSL? - Vše o digitální účastnické lince | Eri Internet | Zpět na úvodní stránku