Jste na pikniku s přáteli a vaše hodinky ukazují pět hodin odpoledne. Najednou se probráte z tohoto idylického scénáře, protože si uvědomíte, že máte videohovor se svým kolegou z jiného časového pásma. Po rychlém pohledu na telefon ale zjistíte, že je teprve čtyři hodiny odpoledne. Vaše hodinky se neposunuly, když jste přešli do jiného časového pásma. Co vás ale zachránilo?
Odpověď je - protokol NTP.
Protokol NTP (Network Time Protocol) je, jak název napovídá, protokol pro synchronizaci času v počítačových systémech. Je to jako tichý dirigent, který udržuje všechny členy orchestru v rytmu, i když nevidíme jeho taktovku. V našem případě je tato taktovka signál, který je vysílán mezi počítačovými systémy.
NTP je jeden z nejstarších internetových protokolů, který je stále aktivně využíván. Byl vyvinut v roce 1985 Dr. Davidem L. Millsem z University of Delaware. To je téměř tak staré jako internet samotný! A jeho účel byl od samého počátku jasný - udržovat precizní čas.
Nyní se můžete ptát: "Proč je tak důležité udržovat precizní čas na mých zařízeních?" No, odpověď je jednoduchá. Představte si, že jste na obchodní schůzce a přijdete o pár minut pozdě. Může to být nepříjemné, ale pravděpodobně to nepovede k žádným zásadním problémům. Ale co když je tato schůzka mezi dvěma počítači a jedna sekunda zpoždění může způsobit, že všechny transakce nebo operace budou neplatné? To je důvod, proč je protokol NTP tak důležitý.
Zapojte se do tohoto příběhu o dvou počítačích, Alice a Bob. Alice je v New Yorku a Bob v Londýně. Alice potřebuje poslat Bobovi důležitý balíček dat. Je ale zároveň důležité, aby balíček dorazil v přesně danou dobu. Alice má svůj čas nastaven na místní časové pásmo, stejně jako Bob. Bez protokolu NTP by Alice poslala balíček v době, kdy si myslí, že je to správné, ale kvůli časovému rozdílu by balíček dorazil v nesprávný čas.
Zde vstupuje do hry NTP. Tento protokol se ujistí, že čas na Alice a Bobově počítači je synchronizován, takže když Alice pošle balíček v 10:00, Bob jej obdrží přesně v 10:00, bez ohledu na časové pásmo.
Takže, na závěr, protokol NTP je neocenitelným nástrojem, který nám umožňuje fungovat v digitální době. Bez něj by byl náš online život mnohem komplikovanější a méně efektivní. Ačkoli ho nemůžeme vidět nebo slyšet, jeho tichý zpěv je stále slyšet v zákulisí našeho digitálního života, udržuje nás synchronizované a v rytmu.
Protokol NTP - Network Time Protocol,
je síťový protokol pro synchronizaci hodin mezi počítačovými systémy přes datové sítě s proměnnou latencí přepínané pakety. NTP, který je v provozu již před rokem 1985, je jedním z nejstarších internetových protokolů v současné době používaných. NTP navrhl David L. Mills z University of Delaware.
Protokol NTP je určen k synchronizaci všech zúčastněných počítačů do vzdálenosti několika milisekund koordinovaného světového času (UTC). Používá algoritmus průniku, modifikovanou verzi Algoritmu Marzullo, k výběru přesných časových serverů a je navržen tak, aby zmírnil účinky proměnné latence sítě. NTP může obvykle udržovat čas v řádu desítek milisekund přes veřejný internet a může dosáhnout lepší přesnosti než jedna milisekunda v místních sítích za ideálních podmínek. Asymetrické trasy a přetížení sítě mohou způsobit chyby o rychlosti 100 ms nebo více.
Protokol je obvykle popsán z hlediska modelu klient-server, ale může být stejně snadno použit ve vztazích peer-to-peer, kde oba vrstevníci považují druhého za potenciální zdroj času. 20 Implementací odesílá a přijímá časová razítka pomocí protokolu UDP (User Datagram Protocol) na portu číslo 123. Mohou také využívat vysílání nebo vícesměrové vysílání, kdy klienti pasivně poslouchají aktualizace času po počáteční výměně kalibrace. Ntp poskytuje varování před jakoukoli blížící se úpravou přestupné sekundy, ale nejsou přenášeny žádné informace o místních časových pásmech nebo letním čase.
Aktuální protokol je verze 4 (NTPv4), což je navrhovaný standard, jak je popsáno v RFC 5905. Je zpětně kompatibilní s verzí 3, specifikovanou v RFC 1305.
Network Time Security (NTS), zabezpečená verze NTP s TLS a AEAD je navrhovaný standard a je zdokumentován v RFC 8915.