Co je to NTP | Eri Internet | Zpět na úvodní stránku

Eri - Váš Internet s IQ!

Internet s IQ optimalizací! Pevná IPv4 ZDARMA
Dvojnásobná rychlost napořád Převod bez výpadku
Terminátor u všech rychlostí Zřízení do 3. prac. dnů
Český bezdrát s.r.o. - Kontakt     

Co je to NTP - Network Time Protocol

Protokol NTP - Network Time Protocol,

je síťový protokol pro synchronizaci hodin mezi počítačovými systémy přes datové sítě s proměnnou latencí přepínané pakety. NTP, který je v provozu již před rokem 1985, je jedním z nejstarších internetových protokolů v současné době používaných. NTP navrhl David L. Mills z University of Delaware.

Protokol NTP je určen k synchronizaci všech zúčastněných počítačů do vzdálenosti několika milisekund koordinovaného světového času (UTC). Používá algoritmus průniku, modifikovanou verzi Algoritmu Marzullo, k výběru přesných časových serverů a je navržen tak, aby zmírnil účinky proměnné latence sítě. NTP může obvykle udržovat čas v řádu desítek milisekund přes veřejný internet a může dosáhnout lepší přesnosti než jedna milisekunda v místních sítích za ideálních podmínek. Asymetrické trasy a přetížení sítě mohou způsobit chyby o rychlosti 100 ms nebo více.

Protokol je obvykle popsán z hlediska modelu klient-server, ale může být stejně snadno použit ve vztazích peer-to-peer, kde oba vrstevníci považují druhého za potenciální zdroj času. 20 Implementací odesílá a přijímá časová razítka pomocí protokolu UDP (User Datagram Protocol) na portu číslo 123. Mohou také využívat vysílání nebo vícesměrové vysílání, kdy klienti pasivně poslouchají aktualizace času po počáteční výměně kalibrace. Ntp poskytuje varování před jakoukoli blížící se úpravou přestupné sekundy, ale nejsou přenášeny žádné informace o místních časových pásmech nebo letním čase.

Aktuální protokol je verze 4 (NTPv4), což je navrhovaný standard, jak je popsáno v RFC 5905. Je zpětně kompatibilní s verzí 3, specifikovanou v RFC 1305.

Network Time Security (NTS), zabezpečená verze NTP s TLS a AEAD je navrhovaný standard a je zdokumentován v RFC 8915.
Co je to NTP Network Time Protocol - Internet Protocol?

© 2023 Eri Internet - Český bezdrát s.r.o. - Poskytovatel Internetu
Kontakt na obchodní oddělení pro Čechy, Moravu a Slezsko
Web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním webu s tím souhlasíte.
| 27.03.2023 21:01:10 |