Dle nezávislých testů dosahují zákazníci u Eri Internet jedny z nejrychlejších rychlostí v ČR.
Statická IP adresa a Terminátor u všech rychlostí. HBO + Formule1 + Premier League na 30 dnů ZDARMA!
Eri Faq: Váš průvodce světem telekomunikačních pojmů

Co je to P2P

Udělejte z Eri svého poskytovatele internetového připojení ještě dnes!

Co je to P2P - peer-to-peer

Představte si, že věříte v důležitost rovnosti a svobody ve všech sférách života. Ve světě, kde se mnozí lidé, včetně vás, neustále snaží vyrovnat mocenské struktury a dát lidem možnost rovnocenně se podílet na rozhodování, co když by existovala technologie, která toto nejen podporuje, ale je na tom základě i postavena? Takovou technologií je peer-to-peer (P2P) a v tomto příspěvku vám ji představím v plné kráse a komplexnosti.

P2P, neboli systém „peer-to-peer“, je, jak už název napovídá, systémem založeným na principu „rovno rovnému“. Jde o komunikační model, který se vyznačuje tím, že každá strana, každý účastník, má stejné možnosti. Každý může zahájit komunikační relaci a všechny strany jsou si v tomto vzájemném vztahu rovnocenné.

To je jako kdybychom hráli fotbal na hřišti bez brankáře. Každý hráč má stejné možnosti a každý může kdykoli kopnout do míče. A nejen to. Každý hráč může také kdykoli zahájit hru.

Jednoduše řečeno, v P2P systému neexistuje centrální autorita nebo server, který by ovládal nebo řídil jakékoli aspekty systému. Místo toho se všechna rozhodnutí a všechna data sdílejí rovnoměrně mezi všechny účastníky. Tento model je základem pro mnoho distribuovaných sítí, jako je například síť Bitcoinu, Torrentů a mnoha dalších.

Nyní si můžeme představit, jak revoluční tato myšlenka ve skutečnosti je. P2P nám umožňuje vytvářet a sdílet obsah bez nutnosti centrální autority. Můžeme sdílet data, zdroje a informace s kýmkoli na světě bez jakéhokoli omezení.

Představte si to jako obrovskou knihovnu, kde každý může přidat nebo odebrat knihu kdykoli chce. A tato knihovna není řízena žádným knihovníkem. Každý, kdo má přístup do této knihovny, může s knihami dělat, co chce.

P2P je tedy systémem, který nám umožňuje sdílet a vytvářet v rovnocenném vztahu s ostatními. Je to systém, který nám dává svobodu a rovnost v digitálním světě. Je to systém, který nám dává možnost být skutečně "peer-to-peer", neboli "rovno rovnému".

Peer-to-peer - decentralizovaný komunikační model, ve kterém má každá strana stejné možnosti a každá strana může zahájit komunikační relaci. Na rozdíl od klient/server modelu, ve kterém klient zadá požadavek na službu a server splňuje požadavek, P2P síť umožňuje každému uzlu, aby fungoval jak pro klienta, tak i pro server.
Jedná se o označení typu počítačových sítí. Klienti v spolu v těchto sítích komunikují na přímo (jako rovný s rovným). Pojem P2P se vztahuje především na sítě, kde si protistrany vyměňují mezi sebou data (např. torrenty). Základní výhodou poté je, že oproti komunikaci přes server, který má konstantní kapacitu a s přibývajícími klienty tedy přenosová rychlost klesá, v P2P sítích dostupná přenosová kapacita s přibývajícími klienty roste.
Rychlost a efektivitu P2P sítí využívá také služba Instantní platba, která umožňuje dodavatelům jednoduše a velmi rychle (do 3 dnů) profinancovat své pohledávky za velkými odběrateli s využitím EDI komunikace a aukce soukromého kapitálu.
5
5G

B
Bezpečný Internet
Bonding

D
DNS

T
Terminátor

M
Moje IP adresa

N
NTP

P
PING
P2P
Pevná veřejná IPv4 adresa

R
Rychlost Internetu

V
VPN a jak funguje

W
Wearables
Wi-Fi router
Widget
WiFi 6
Windows Phone
WLAN
Wordpress


Hledáte další informace?

Co je to P2P peer-to-peer | Eri | Zpět na úvodní stránku